NFT ettevõtte või turuplatvormi registreerimine Eestis

Kas Eestis registreeritud ettevõte võib väljastada ja pakkuda NFT tokeneid?

Pärast buumi ICO plokiahela tehnoloogiad hakkasid aktiivselt levima ja neid ei kasutatud mitte ainult finants- ja investeerimiskeskkonnas, vaid hakati tasapisi sisendama ka muudesse igapäevaelu valdkondadesse. Nii on viimastel aastatel NFT-tööstus aktiivselt arenenud, mille raames on saanud võimalikuks luua digitaalsete objektide jaoks standardiseeritud omandisertifikaate.

NFT (ingl. Non-fungible token) ehk mitteasendatav token on teatud tüüpi krüptograafilised tokenid, mis on plokiahela võrgu elemendid digitaalsete kirjete kujul ja on seotud teatud digitaalsete objektidega ning seetõttu on iga NFT eksemplar oma olemuselt ainulaadne ja seda ei saa asendada teise sarnase tokenitega.

NFT-na võib esitada mis tahes digitaalset toodet, sisu või vara, mis väidetavalt on unikaalne: kujutis või pilt, GIF või animatsioon, muusika või laul, video või film, tekst või postitus, samuti mis tahes inventar või vara arvutimängus, mis on ühel või teisel põhjusel selle mängu jaoks eksklusiivne.

Ostes NFT tokeni, saab kasutaja mis tahes virtuaalse kunstiteose, vara või sisu elektroonilise või teisisõnu krüptograafilise sertifikaadi omanikuks. Samal ajal genereeritakse plokiahela võrgus kirje, mis kinnitab kasutaja omandiõigust digitaalsele objektile, mis saadetakse talletamiseks IPFS-is (inglise keelest InterPlanetary File System – planeetidevaheline failisüsteem).
NFT tokenid on eriti populaarsed progressiivsete kollektsionääride ja kaasaegse kunsti armastajate seas, aga ka mängijate seas, kes investeerivad oma tegelaste ja muude mänguuniversumite virtuaalsete kaupade ja objektide ainulaadsesse ja eksklusiivsesse inventari.

NFT teenused ja tööstus

NFT teenuste turu peamised tegijad on NFT tokenite arendajad ja väljastajad, samuti NFT paigutamise ja edasimüügi platvormid, mida nimetatakse ka NFT marketplace´deks või turuplatsideks. 2021. aastal ületas mitteasendatavate tokenitega kauplemise maht 13 miljardit dollarit ja seega kasvas see näitaja 2020. aastaga võrreldes ligi 400 korda, kusjuures kõige olulisemad turuplats OpenSea, mis andis umbes 88% NFT kauplemismahust, kukkus kokku.

Eeltoodud andmete põhjal võib ühemõtteliselt väita, et NFT ei ole enam kitsas nišitoode ja pakub tänapäeval huvi laiale kasutajaskonnale ning NFT tööstus on omandanud teiste plokiahela projektide seas olulise ärikomponendi.

Sinu NFT projekt Euroopas: miks Eesti?

Mis tahes NFT projekti arendamine ja edendamine ning NFT-ga seotud teenuste osutamine ärilistel alustel hõlmab juriidilise isiku loomist, kelle nimele registreeritakse kogu edukaks äritegevuseks vajalik infrastruktuur (veebisait, kauplemisplatvorm, arvelduskontod jne) ja kelle nimel tehakse juriidiliselt olulisi toiminguid, sealhulgas NFT tokenite loomine, paigutamine ja müük.

Kas otsite oma NFT-projekti käivitamiseks kõige sobivamat jurisdiktsiooni Euroopa Liidus? Kõigist Euroopa riikidest soovitame pöörata tähelepanu eelkõige Eestile kui NFT kontekstis kõige tõhusamale jurisdiktsioonile.

Eesti on juba ammu omandanud maine ühe maailma innovaatiliste tehnoloogiate arendamise keskusena – Eestis on aastaid pööratud erilist tähelepanu IT-tööstuse ja kõrgtehnoloogilise ärikeskkonna arendamisele. Lisades eeltoodud asjaoludele ka asjaolu, et Eestis puudub jaotamata kasumilt ettevõtte tulumaks ja see, et Eesti võttis esimesena maailmas kasutusele krüptovaluutade regulatsiooni seadusandlikul tasemel ning teenuseid selle vahetamiseks ja säilitamiseks, siis võime täie kindlusega väita, et Eesti on ideaalne jurisdiktsioon oma NFT idufirma registreerimiseks ja käivitamiseks.

NFT ettevõtte registreerimine Eestis on kindlasti tõhus lahendus teie NFT projekti edukaks käivitamiseks ja NFT idufirma sisenemiseks rahvusvahelisele mitteasendatavate tokenite turule.

NFT ettevõte Eestis: tokenite arendus ja väljastamine

Teil on ainulaadne digisisu ja soovite arendada ja pakkuda oma mitteasendatavat tokeni huvitatud publikule või teil on plaan luua terve sari NFT-sid, siis on NFT ettevõtte (NFT token developer company) avamine Eestis kahtlemata parim lahendus teie NFT projekti arendamiseks. Võtke julgelt ühendust meie spetsialistidega ja me aitame teil luua tõhusa ettevõttestruktuuri, et käivitada teie NFT äri võimalikult lühikese aja jooksul.
Eesti NFT turuplats: tokenite noteerimine ja müük

Kas soovite paigutada (noteerida) ja pakkuda laiale publikule ostmiseks kolmandate osapoolte välja töötatud NFT tokeneid, luues oma NFT-börsi või NFT-turuplatsi? Meie spetsialistidel on aastatepikkune kogemus erinevat tüüpi plokiahela projektide toetamisel ning nad on valmis pakkuma Sinu NFT projekti jaoks kõige kaasaegsemaid organisatsioonilisi ja tehnoloogilisi lahendusi, mis aitavad viia Sinu turuplatsi võimalikult lühikese ajaga Euroopa Liidu õigusvaldkonda.

Kas NFT-de väljastamiseks on vaja litsentsi?

Reeglina ei nõua NFT tokenite loomise, paigutamise või müügiga tegelevad NFT projektid eraldi litsentsimist ega tegevusloa saamist.

NFT tokeneid ei ole otseselt kirjeldatud ja Eesti õigust loovate aktidega reguleeritud, need ei ole virtuaalsed varad Eesti Vabariigi rahapesu andmekaitse seaduse tähenduses, kuna esiteks ei ole need maksevahend ja neid ei aktsepteerita maksevahendina paljude isikute poolt.

Valitsuste vaheline organisatsioon FATF (Financial Action Task Force on money laundering) juhib aga oma 2021. aastal avaldatud soovitustes tähelepanu asjaolule, et mõned NFT tokenid, millel esmapilgul pole krüptovaluutadega mingit pistmist, võivad siiski kuuluda virtuaalvara definitsiooni alla, kui neid praktikas kasutatakse maksete tegemiseks – sellisel juhul peab väljastav ettevõte või turg hankima oma tegevuse raames VASP (Virtual Asset Service Provider) krüptolitsentsi.

Samuti peaksite olema ettevaatlik, kui NFT token hõlmab otseselt või kaudselt selle kasutamist investeerimiseesmärkidel või annab selle omanikule võimaluse saada osa kasumist või õiguse osaleda (osale) või hääõiguse mis tahes ettevõttes (projektis) – selles olukorras võib olla tegemist security tokeniga (ingl. security token), mille väljalaskmine ja pakkumine võivad kuuluda väärtpaberite seadusandlusesse ja finantsregulaatori pädevusse.

Kui leiate arendatavatest või juurutatavatest NFT tokenitest mõnda ülalkirjeldatud funktsiooni või omadust, soovitame teil tungivalt oma NFT tokeni olemust hoolikalt analüüsida, et vältida raskusi tulevikus.

Samuti tahame märkida, et krüptovaluutas maksete vastuvõtmine teenuste või kaupade eest on Eesti ettevõtete jaoks seaduslik makseviis. Siiski tuleks selgelt eristada NFT-de müüki ja ostmist ning VASP-teenuste osutamist, mis hõlmavad krüptovaluutade vahetamise ja hoiustamise teenuseid ning krüptovaluuta tehingute teostamist, milleks on vaja vastavat litsentsi.

Võtke meiega ühendust

NFT äri rajamisel Eestis on palju eeliseid ja sellest saab kindlasti tõhus tööriist sinu NFT idufirma arendamiseks. Kui olete huvitatud NFT ettevõtte registreerimise võimalusest Eestis või kui teil on lisaküsimusi, võtke ühendust meie spetsialistidega telefoni, e-posti või meie kodulehel oleva tagasiside vormi kaudu.

Lisateavet ettevõtte loomise kohta leiate meie veebisaidi teemalehelt.

Täname!

Teie sõnum on edukalt kätte saadud!
Võtame TeMeie konsultandid võtavad teiega ühendust esimesel võimalusel.